Kas ir nekas

Qprakse

Created with Sketch.

Kas ir nekas

Par to, cik svarīgi ārstiem un pacientiem ir sarunāties, esmu jau runājusi iepriekš. Brīdī, kad šī saruna rit pilnā sparā, nākamā aktualitāte, nenoliedzami ir kvalitatīva informācijas apmaiņa – pareizie jautājumi un nemazāk pareizās, godīgās un atklātās atbildes, jo veiksmīga saruna – tā noteikti ir vairāk kā puse no pareizās diagnozes.

Taču tas nu reiz ir liels klupšanas akmens abām pusēm. Piekritīšu, ka ne jau vienmēr ārsti tik ļoti ieinteresēti un skrupolozi savu pacientu iztaujā, bet no otras puses arī pacienti nepaliek parādā.

Manā darbā viens no standarta jautājumiem jebkurai pacientei – sen zināmai vai pirmo reizi ieraudzītai ir „Kā jūs izsargājaties no grūtniecības?” vai „Ko lietojat kontracepcijai?” – viens un tas pats saturs, tikai dažādās formās. Šķietami pilnīgi nekas sarežģīts, tomēr tā ir tikai pirmā mirkļa šķietamība. Atbildes ir cik dažādas, tik arī vienādas. Protams, ir puse, kam atbildēt nav sarežģīti, un ar to mēs ātri tiekam galā. Bet ir arī otra puse.

Un otra puse jau ir krietni sarežģīta, jo atbilde ir vēl vienkāršāka kā jautājums – „Nekā” vai „Neko”. Bet vai jūs maz spējat aptvert, cik daudz un dažādas informācijas patiesībā slēpjas zem šī tik ļoti nenozīmīgā vārda latviešu valodā. Jo nav jau tā, ka visas šīs sievietes patiesi neko nelieto, jo vai nu reāli plāno grūtniecību, kas tikai apsveicami, vai dotajā dzīves periodā atrodas attiecību pauzē un viņām pēc kontracepcijas patiesi nav nekādas vajadzības.

Zem šī NEKĀ slēpjas viss iespējamais – prezervatīvu lietošana, pārtrauktais dzimumakts, maksts skalošana, kalendārā metode. Vai vēl labāk – nekas no iepriekš minētā, taču grūtniecību neplānojam, jo pašlaik bērniņu negribam. Tā teikt ceram izsprukt sveikā tikai ar intensīvu piedomāšanu.

Saprotams, es sevi interesējošās detaļas sarunas gaitā noprecizēju un visu interesējošo informāciju noskaidroju, taču atkal un atkal izdzirdot atbildi NEKĀ, nesaprotu, smieties, raudāt vai dusmoties, jo izmeklēšana un diskutēšana katrreiz sākas no jauna.

RSS
Follow by Email
Facebook
Twitter