Mīts par 40. nedēļu

Qprakse

Created with Sketch.

Mīts par 40. nedēļu

Kaut dzīvojam informācijas un tehnoloģiju laikmetā, mūsu prāti ir pilni ar visdažādākajiem mītiem. Bez tiem neiztikt arī manā profesijā. Droši vien mīts izrādīsies arī tas, ka kādu no tiem man šeit izdosies kliedēt un tomēr.

Kā tilts no pagātnes nākotnē, no gaidīšanas esībā, no vakardienas rītdienā ir piedzimšanas brīnums. Un katrs būs dzirdējis ne vienu vien ticējumu, kas būs, kā būs un kā nebūs, ja kaut kas notiks kā tantiņas teica.

Gribu dalīties pārdomās par 40.nedēļas mītu, kas dziļi iesakņojies apziņā gan topošajām māmiņām, gan visiem tiem, kas par viņām rūpējas. Tas pat nav mīts, drīzāk „neapgāžama patiesība”.

Ja mēs paņemam rokās un lasām jebkuru dzemdniecības mācību grāmatu, tur melns uz balta stāv rakstīts – iznesta grūtniecība ilgst 259 līdz 294 dienas. Pirms 259 dienām dzemdības jāuzskata par priekšlaicīgām. Pēc 294.dienas grūtniecība ir pārnēsāta. Ja nu ir grūti galvā izrēķināt, tad kalkulators pasaka, ka 294 dienas ir 42 nedēļas. No matemātikas viedokļa raugoties – elementāri!

Pieņemsim, ka grūtniecība ir kā ceļojums ar vilcienu, kam gala pietura Rīga. No Tukuma vilciena uz Dzelzceļa tilta tomēr neviens ārā nelec, bet kaut iespiests pārpildītā tamburā, tomēr brauc līdz Rīgas Pasažieru stacijai, kur durvis atveras uz perona. Nez kādēļ plānojot dzemdības mums dažreiz gribas izlekt no vilciena, pirms tas ir apstājies gala pieturā. Protams, vecajiem Londonas doubledekeriem ar vaļējām platformām pastāv iespēja izkāpt un tālāk doties, kur vēlies. Bet tikai tad, ja tas apstājies pie sarkanās gaismas. Kontrolieru, kas pārbauda biļetes, pietiek. Mēs taisām analīzes, veicam sonogrāfijas, pierakstam sirdstoņus, skaitam kustības un vēl daudzas nepieciešamas pārbaudes.

40.nedēļa ir kā Zasulauka stacija. Tiem, kam jāizkāpj ātrāk, durvis tiek plaši atvērtas, bet ja biļete ir līdz galam, tad mierīgi jāsēž un jāskatās pa logu – tik skaistas ainavas mainās viena pakaļ otrai.

Dzīve ir skaista. Ceļot ir skaisti. Tikai nevajag steigties, bet izbaudīt mums atvēlēto skaisto ceļojuma laiku līdz galam.

P.S. Paldies par iedvesmu portāla mammam.lv vadītājai un dūlai Ingai Akmentiņai-Smildziņai

RSS
Follow by Email
Facebook
Twitter