Prēmija par iespēju būt vecākiem
Domāju, katrs daudzmaz izglītots cilvēks zina – Nobela prēmija ir viens no augstākajiem iespējamajiem apbalvojumiem par sasniegumiem dabaszinātnēs, t.sk arī medicīnā. 110 gadu pastāvēšanas laikā to ir saņēmuši daudzi izcili zinātnieki par daudziem patiesi būtiskiem un izciliem atklājumiem, kas ir līdz nepazīšanai mainījuši cilvēku dzīvi. Ļoti daudzi no tiem ir būtiski ietekmējuši arī manas specialitātes attīstību, īpaši jau nu atklājumi medicīnā un fizioloģijā. Tomēr šoreiz gribu īpaši izcelt pagājušo 2010.gadu, kad ļoti pelnīti „zvaigžņu stunda” pienāca Dr.Robertam G. Edvardsam par ieguldījumu mākslīgās apaugļošanas izpētē un attīstībā. Tieši dr.Edvardsam var būt pateicīgi tie tūkstoši vecāku visā plašajā pasaulē, kas pateicoties viņa atklātajai tehnoloģijai ir piepildījuši sapņus un ar prieka un laimes pilnām acīm var vērties savu mazuļu neviltotajos smaidos un samīļot viņus gan priekos, gan bēdās.
Ir pagājuši vairāk kā 30 gadi, kopš 1978.gadā piedzima dr.Edvardsa pirmā „mēģeņu” meitene Luīze Brauna. Taču reproduktīvās tehnoloģijas pasaulē vēl aizvien netiek uztvertas viennozīmīgi. Ir daudzi, kas tam izmisīgi pretojas un mēģina pierādīt sātana klātbūtni ārstu darbā. Tomēr būsim godīgi, tā domāt un runāt var tikai tie, kas paši nav bijuši skarbās izvēles priekšā. 30 gadu pieredze ar ļoti daudziem tūkstošiem bērnu visā pasaulē pārliecinoši pierāda, ka „mēģeņu” bērni ne ar ko neatšķiras no „parastajiem”.
Arī Latvijā šīs metodes nav svešas un kopš pirmajiem mēģinājumiem, kas vainagojās ar mazuļu piedzimšanu tepat Rīgā 1997.gadā gan dr.V.Lejiņš, gan dr.G.Treijs, gan vēl citi kolēģi ir ļāvuši piedzīvot vecāku laimi ļoti daudziem pāriem. Diemžēl Latvijā, domājot reproduktīvās tehnoloģijas mēs automātiski domājam – nopietni finansu līdzekļi, jo visas procedūras ir atkarīgas tikai no pašu pacientu maksātspējas. Tomēr ja nu laimi būt vecākiem nevar dabūt pa brīvu, bet ir iespēja to nopirkt pa naudu, laikam nav svētīgāka darba, kā būt šīs laimes nesējam. Paldies dr.Edvardsam par šo brīnumu!
autors: Dr. D.Baranovska.