Sirsnīgas sarunas
Mūsdienu tehnoloģijas ir mainījušas visu. Baložu vietā pa gaisu lido SMS un e-pasti. Zoss spalvu ir nomainījusi bezvadu klaviatūra. No ķirškoka rakstāmgalda esam pārsēdušies dīvānā ar i-pad klēpī. Viens klikšķis google aizvieto bibliotēkas, grāmatas, žurnālus un pat jautājumus līdzcilvēkiem. Ir tikai pašsaprotami, ka 21.gs cilvēks lielāko daļu sava laika pavada sociālajos tīklos, čatos un blogos.
Un tomēr tikai gandrīz visu. Vēl aizvien ik pa brīdim mēs gribam ar kādu aprunāties. Brīžiem mums pat fiziski vajag sarunu ar kādu līdzcilvēku. Lai tas paliek psihologu un psihoterapeitu ziņā, cik lielas problēmas nerunāšana rada cilvēku attiecībās. Vai tieši otrādi – cik daudzas problēmas nemaz nerodas vai ir itin viegli atrisināmas, ja mēs par to sarunājamies.
Es gribēju parunāt par ko citu. Cik bieži jūs runājat ar ārstu? Un ne jau tikai par to, kas sāp, dur vai velk, cik ilgi klepojat, vemjat vai asiņojat. Mani bieži pārsteidz tas, cik ļoti steidzīgas ir sievietes. Pat tad, kad atnāk pie ārsta ar milzu veselības problēmām, viņas cenšas pēc iespējas ātrāk tikt prom. It kā galvenais būtu dabūt rokā kaut kādu recepti, kas atrisinās pilnīgi visu. Bet cik bieži zāles nemaz nav vajadzīgas. Iespējams, mani kolēģi, kas strādā reanimācijas nodaļās, ir citādākās domās par saviem pacientiem, bet sievietēm vajag parunāt. Skats uz veselības problēmām paveras pavisam savādāks tad, ja sasāpējušais jautājums ir izrunāts krustu šķērsu. Un ja vēl saruna izmet lielākus lokus pa dzīves nebūšanām un attiecību sarežģījumiem, arī slimība atklājas citos līmeņos, dažreiz piedāvājot pavisam negaidītus un pārsteidzošus risinājumus veselības problēmām. To pamanīs tās, kas sarunai ļaujas. Mēs kopā mēģinām saprast ne tikai ko darīt tālāk. Daudz svarīgāk ir tas, no kurienes slimība nāk un kā novērst cēloņus nevis sekas. Par laimi ginekologiem ir tā priekšrocība gana bieži redzēt arī veselas un laimīgas sievietes. Un no sirds cenšamies, lai tādu būtu arvien vairāk.
Jūs teiksiet – ne jau vienmēr ir problēmas, ne jau vienmēr ir par ko sūdzēties un kur rakties. Kā reiz šīs varbūt ir pat labākas reizes sarunai ar savu ārstu nekā tās, kad kaut kas sāp. Ne jau velti ir stāsts par savu frizieri, šuvēju, zobārstu un ginekologu. Un ja tas ir Tavs ārsts, tad jums vienmēr būs par ko parunāt – par slimību, veselību un dzīvi kā tādu.
Lai jums katrai vienai ir kāds, ar ko parunāt. Un lai noteikti ir arī kāds tāds ārsts.
autors: Dr. A.Dresmane.